مطالب

مصاحبه ی "سینمافا" با «نوید لایقی مقدم»

عاشق بازی در نقش های منفی هستم!

سینمافا-علی خطیبی- یکی از بازیگران جوانی که امسال در سی و دومین جشنواره ی فیلم فجر نمایش پُرفروغی دارد، «نوید لایقی مقدم» است. بلافاصله پس از پایان نشست مطبوعاتی فیلم "مُردن به وقت شهریور" گفتگویی با این بازیگر خوش آتیه ی سینمای ایران داشتیم که در ادامه آن را می خوانید.

آقای لایقی‌مقدم ... چند دقیقه پیش فیلمتان در برج میلاد برای اصحاب رسانه و مطبوعات به نمایش درآمد. واکنش ها نیز متفاوت بود. شما بازخوردهای فیلم را در سالن برج میلاد چگونه دیدید؟

- راستش به خاطر یک سری اتفاقاتی که افتاد فیلم با مشکل پخش روبرو شد. البته از طرف جشنواره، نه آقای علیمردانی چون ایشان خیلی وقت پیش فیلم را کامل ارائه کرده بودند. مشکلی در پخش به وجود آمد و یک ساعت و نیم تأخیر. حتی بسیاری از کسانی که آمده بودند پشیمان شدند و رفتند. یکسری ها هم با همان خستگی، با لطفی که داشتند، آمدند و فیلم را دیدند. نسخه ای که از فیلم پخش شد، نسخه ی قابل قبولی نبود چون فیلم DVD پخش شد. این را هم درست نمی دانم که اگر کسی از فیلم خوشش نیامد پس این فیلم، فیلم بدی است. من خودم را خارج از بحث بازیگری، تماشاگر حرفه ای سینما می دانم و اینکه با روند کار هم آشنا بودم. با کارگردان بسیار نزدیک بودیم و می دیدم چقدر همه چیز طبق برنامه پیش می رود و چقدر برایش مهم است. بالاخره سینمای مستقل علیرغم توفیقاتی که کسب می کند، یکسری ضعف هایی نیز دارد. من خودم به شخصه امیدوارم این فیلم مخاطب خودش را پیدا کند. شکی ندارم که این فیلم مخاطبان زیادی خواهد داشت و دیده می شود.

حالا آن نسخه ی کاملی که در سینماهای مردمی به نمایش درآمد را فکر کنم خودتان هم دیده باشید. آنجا واکنش ها چگونه بود ؟ خبرهایی که به دستتان رسیده نشان دهنده ی استقبال مردم از فیلم بوده است؟

- بله، طبعاً من خودم فیلم را غیر از امروز، سه بار دیدم و اینکه نسخه ی کامل نهایی شده اش بود با رنگ ها و صدا و خیلی چیزهای دیگر که در مجموع کار را خیلی بهتر کرده بود. طبیعتاً فیلم قابل قبول تری بود. بنابراین مخاطبین آن را بیشتر دوست داشتند. نمی توانم بگویم همه راضی بودند چون افرادی هستند که این فیلم در سلیقه شان نیست ولی تا آنجایی که بازخوردهای سینماهای مردمی را دیدم، رضایت بخش بود.

بین "سینا" ی فیلم «فصل باران های موسمی» (مجید برزگر) و "سینا" ی فیلم «مُردن به وقت شهریور» خودتان چه تفاوت هایی از نظر جنس بازی و تغییراتی که در این چند سال داشتید، قائل هستید و چرا اینقدر بین فیلم موفق اولتان که واکنش های مثبت زیادی هم برای بازی خوبت دریافت کرده بودید و این فیلم فاصله افتاد؟

- راستش، اولاً که بزرگترین تفاوت این "سینا" ها پنج سال بزرگ شدن است. در "سینا" ی اول، من یک پسر شانزده ساله بودم و خیلی خام تر. تجربیاتم تقریباً می توانم بگویم که هیچ بود. مجید برزگر خیلی به من در این زمینه کمک کرد. یک ماه و نیم با ایشان تمرین کردم و خیلی محکم و قرص، به چیزی که می خواستند رسیدند. آقای برزگر نیز همانند آقای علیمردانی، ظاهراً از پانصد نفر تست گرفته بود و گفتند که که "سینا" ی من، همین «نوید» است. اتفاقاً مادرم چند شب پیش می گفت من باید احتمالاً اسم تو را "سینا" می گذاشتم! بعد، این اتفاقات افتاد و فیلم ساخته شد. من خودم خیلی دوستش داشتم ولی متأسفانه بنا به دلایلی فیلم اکران نشد. یعنی اجازه ی اکران نگرفت که این بزرگترین دلیل دیده نشدن کلیت کار بود. کسانی که باید می دیدند، دیدند ولی باز برای اینکه بدانیم موفقیت یک فیلم چگونه بوده، باید اکران شود. بعد از آن، من پیشنهادات سریال و تله فیلم داشتم ولی خودم مسیری را که انتخاب کرده بود و سنگی را که برداشته بودم، یک سنگ بزرگ بود و دوست داشتم پایش تا انتها بایستم. چهار سال صبر کردم. خیلی به من سخت گذشت ولی سعی ام را کردم که در این چهار سال بیشتر بیاموزم. تا جایی که می توانم یاد بگیرم. فیلم ببینم، کتاب بخوانم. کلاس های عملی ای که در دانشگاه دارم خیلی به من کمک می کند. من درست است که تئاتر می خوانم ولی مرزهایی بین سینما و تئاتر هست که خیلی به هم نزدیکند. این اتفاق افتاد و من بعد از چهار سال کار نکردن، به دفتر آقای علیمردانی رفتم و ایشان هم که داشتند تست می گرفتند و چهارصد – پانصد نفر را هم تا آن موقع دیده بودند ولی خدا را شکر به این نتیجه رسیدند که من می توانم از پس این نقش بربیایم و امیدوارم که توانسته باشم.

در کارنامه ی بازیگری شما فیلم هایی با تِم اجتماعی بیشتر دیده می شوند. حتی در فیلم های کوتاهی که بازی کرده اید. کلاً به این جور نقش ها علاقه مندی یا پیشنهادات به این صورت بوده است؟

- من اتفاقاً یکی از چیزهایی که خیلی دوست دارم این است که در همه جور فیلمی حضور داشته باشم و هر جنس بازی ای را تجربه کنم. خیلی دوست دارم نقش منفی کار کنم. خیلی دوست دارم و فکر می کنم که قابلیت هایی دارم که می توانم در آن خیلی چیزها را به نمایش بگذارم که همه بگویند اینکه سینا به این مظلومی بود، ببینید چه شد! من خیلی دوست دارم این اتفاق بیفتد ولی متأسفانه چند وقت پیش داشتم به این فکر می کردم که من پنج فیلم کار کرده ام (دو فیلم سینمایی و سه فیلم کوتاه) در انتهای هر پنج فیلم، گریه می کنم. بعد مخاطب هم می گوید که چه پسر مظلومی بود و گول خورد و با پدر و مادرش مشکل دارد. نمی دانم چرا اینجور فیلمنامه ها سمت من می آید ولی خیلی دوست دارم در نقش های دیگر نیز جلوی دوربین حضور یابم. 

الآن مشغول چه کاری هستید ؟

- حدوداً یک ماه بعد از پایان ضبط «مُردن به وقت شهریور»، با آقای "قاسم جعفری" در یک فیلم ملودرام عاشقانه ایفای نقش کردم که نقش متفاوت تری نسبت به نقش های قبلی ام بود ولی باز آن طغیانی که مدنظرم است، نبود. کار خوبی بود که چهل و پنج روز طول کشید. کمی به لحاظ برنامه ریزی فشرده، خسته کننده بود. متأسفانه به جشنواره ی فجر هم نرسید. 

- آنجا هم دوباره "سینا" هستید ؟

(می خندد) نه ... در این فیلم «آرش» بودم ولی می خورد که "سینا" باشم. شاید اگر می گفتم، می پذیرفتند!

- در "فصل باران های موسمی" و فیلم های کوتاهی که بازی کردید، با گروهی جوان همکاری می کردید ولی در «مُردن به وقت شهریور» همبازی "حمید فرخ نژاد" و "هانیه توسلی" شدید، این تجربه ی جدید چطور بود و چه جوری سعی می کردید که بازی ها را در یک سطح نگه دارید؟

راستش وقتی که من فهمیدم "حمید فرخ نژاد" قرار است نقش پدرم را بازی کند و "هانیه توسلی" نیز در این کار هستند، اولش یک حسی عجیبی داشتم. در فیلم آقای برزگر، خب فقط من بودم. فیلم 96 سکانس داشت که در همه ی این سکانس ها، سینا دیده می شد. من ابتدا کمی استرس داشتم چون بازی کنار چنین بازیگرانی را تجربه نکرده بودم. بازیگری مثل حمید فرخ نژاد که از بچگی با فیلم هایشان بزرگ شدم ولی این قدر این اتفاق به خوبی جلو رفت و این قدر این آدم ها به من لطف داشتند، من احساس می کنم حتی "حمید فرخ نژاد" خودش را تا حد من پائین کشید تا با هم اوج بگیریم. یعنی اینکه خودش را صفر مطلق در نظر گرفت و اینکه به من فضایی را داد که در خیلی از سکانس ها خیلی کمکم می کرد. بدون اینکه خسته یا عصبانی بشود. با اینکه شاید دوازده ساعت کار می کردیم و همه ی عوامل خسته بودند، وقتی من خراب می کردم خیلی ها شاکی می شدند ولی حمید فرخ نژاد می آمد و به من انرژی می داد و راهنمایی ام می کرد. همه جوره مدیونشان هستم.

- در سالی که ترافیکی از چهره ها و فیلم های مهم در جشنواره داریم، شانسی را برای کاندیدا شدن یا حتی بُردن سیمرغ برای خودتان قائل هستید؟

کاش این شانسی که من قائل می شدم، به حقیقتِ این امر خیلی کمک می کرد. طبیعتاً خیلی دوست دارم که چنین اتفاقی بیفتد. کاندیداتوری هم برای من خیلی خوب است آن هم در جشنواره ای به این شلوغی که بعد از سال ها شاهد بازگشت خیلی از بزرگان به جشنواره را می بینیم. بعد از اتفاقاتی که افتاده، خیلی ها با سینما آشتی دوباره کردند. یکی از چیزهایی که خیلی خوشحالم می کند، این است که بعد از چهار سال، در این جشنواره برگشتم و کارم دیده می شود. برای سیمرغ که بعید می دانم اما به قول یکی از دوستانم «سیمرغ که نه ولی کاندیداتوری ... اونم نه» (می خندد) نمی دانم ... چون هنوز فیلم های زیادی را ندیده ام، خیلی نمی توانم حدس خاصی بزنم ولی امیدوارم اتفاقات خوبی بیفتد.

- چقدر احتمال می دهید که «مُردن به وقت شهریور» به سرنوشت "فصل باران های موسمی" دچار نشود ؟

کاش این سؤال را از من نمی پرسیدید ! من الآن تنها چیزی که نداشتم، استرس این قضیه بود ! اتفاقی که برای من با "فصل باران های موسمی" افتاد، خیلی بد بود. خیلی انرژی داشتم برای کارهای بهتر ولی متأسفانه شرایط مهیا نشد. 

- فکر می کنید که "مُردن به وقت شهریور" در گیشه شانس دارد ؟

بله ... هاتف علیمردانی مخاطب شناس است و اینکه مخاطبش عامه ی مردم هستند. مطمئناً اگر فیلم به نمایش درآید می تواند موفق شود.

منبع : سینمافا

 

دیدگاه‌ها   

 
ترلان
+2 #5 ترلان 1394-11-18 20:40
مصاحبه ی بسیار خوب و جذابی بود خسته نباشید
نقل قول کردن
 
 
ترلان
+2 #4 ترلان 1394-11-18 20:39
بهترین فیلمی که تا به حال دیده بودم و همچنین بازیه نوید لایقی و حمید فرخ نژاد و هانیه توسلی و صبا گرگین پور و نازنین بیاتی عالی بود واقعا خسته نباشید
نقل قول کردن
 
 
رها
+2 #3 رها 1394-11-14 13:07
خیلی خوبی. موفق باشی همیشه.I LOVE YOU
نقل قول کردن
 
 
sanaz
+1 #2 sanaz 1394-06-16 20:47
عزیزم خیلیییییییی دوست دارم
نقل قول کردن
 
 
پریناز
+1 #1 پریناز 1394-06-04 21:05
واقعا بازیگریتون عااااااااالی بود
نقل قول کردن
 

نوشتن دیدگاه

هنردوست گرامی ، لطفا نظر خود راجع به مطلب فوق را در کادر زیر به زبان پارسی وارد نمائید. توجه کنید که نظر شما پس از تائید مدیریت سینمافا و پس از حداکثر 6 ساعت در سایت قرار خواهد گرفت.


آخرین خبرها

شما اینجا هستید: خانه